krasnobrod.tv

"Podobieństwa i różnice-różnice i podobieństwa" w BWA Galerii Zamojskiej

dodano: 07 grudnia 2017

„...Projekt przedsięwzięcia dotyczy problemu dwoistości osobowości istniejącej w człowieku w kontekście twórczości bliźniaczej jako nowej artystycznej kreacji. Problem podwójności osobowości; rozumiany jako walka dobra ze złem, nierozerwalny niczym :  jin / jang, wschód i zachód, dzień i noc, kobieta i mężczyzna, sacrum i profanum istnieje od zawsze, czyli od początku. Tak dualistycznie pojmowany świat objawił się mi  w pracach ostatnich lat doprowadzając do jakby olśnienia, że  najważniejszym problemem mojej podwójności jest bycie bliźniakiem”.

Projekt ten jest próbą dojścia do początku naszego (mojego i brata - bliźniaka) istnienia, powstania naszej świadomości nie tylko jako artystów, ale do własnej tożsamości - dojścia do własnego "ja".
…„ Projekt w swoich zamierzeniach wykracza poza czysto artystyczne rozważania zrodzone z osobistych pytań o własną tożsamość.”
I ile w moich działaniach w problemie podobieństwa szukam różnic, o tyle w realizacjach brata różnice są głównym punktem do szukania podobieństw.
Przedsięwzięcie jest prezentacją prac malarskich, plastycznych, już powstałych i powstających:
-moich (malowanych osobno tj. w swojej pracowni w Rawiczu, swoimi materiałami, narzędziami, na swoich krosnach malarskich),
- brata (w swojej pracowni w Nowej Dębie, swoimi materiałami i narzędziami, na swoich krosnach malarskich) -i naszych zarówno do koncepcji moich (malowanych razem i osobno w jednej pracowni, tymi samymi materiałami - pędzle, wałki, farby o tej samej konsystencji, na wspólnych i tych samych krosnach malarskich) jak i do koncepcji brata (malowanych razem w pracowni brata jak i  osobno w swoich pracowniach z użyciem różnych narzędzi i materiałów).

Witold Adamczyk

Urodzony w 1966 roku w Nowej Dębie. W latach 1987-1992 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, na kierunku Wychowania Plastycznego. Dyplom w 1992 roku  w Pracowni Malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Doktorat w 2013 roku w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej- sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof.  A. Leśnika. Obecnie, mieszka, pracuje i tworzy w Rawiczu.

Piotr Adamczyk 


Urodzony w 1966 r. w Nowej Dębie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Romy Hałat.
Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm.
Współpracował wieloletnio z gazetami wykonując dla nich karykatury np. z Przeglądem Kolbuszowskim  i Nowinami.
Projekt „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” wywodzi się z głównego projektu „Podwójność osobowości" który  został zapoczątkowany udziałem w konkursie „Jestem stąd” w 2010 r. podczas wystawy:
- „16 Prezentacje – Leszno 2010” w Galerii w Ratuszu w Lesznie, (a następnie był kontynuowany w następujących wystawach: )
„X Międzynarodowa Wystawa Sztuki Europejskiej Rawicz – Rokosowo Rawickie Mosty Sztuki” Muzeum Ziemi Rawickiej, Rawicz,
„Obrazy nowe”, Galeria MBWA, Leszno, 2013 - „Autoportret Witold Adamczyk / Piotr Adamczyk”, Galeria Szyperska, Poznań,  2016 -„ Podobieństwa i różnice” Witold Adamczyk Piotr Adamczyk, Galeria 33, Ostrów Wielkopolski.

 

BWA Zamość

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz