krasnobrod.tv

Jednośladem bezpiecznie do celu

dodano: 23 kwietnia 2018, źródło: lubelska.policja.gov.pl

Dzisiaj lubelscy motocykliści oficjalnie rozpoczną sezon. Tradycyjnie zorganizowana zostanie parada motocyklowa. Fani jednośladów spotkają się na placu Zamkowym skąd wyruszą w stronę Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wraz z wiosenną pogodą coraz więcej rowerzystów i motocyklistów wyjeżdża na nasze drogi. A my rozpoczynamy ogólnopolską akcję "Jednośladem bezpiecznie do celu", której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań.

Dzisiaj w Lublinie oficjalne rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów.  Słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom motocyklowym i rowerowym. Coraz więcej jednośladów wyjeżdża na drogi. By promować bezpieczeństwo i przypominać o nim Policja rozpoczyna ogólnopolską akcję "Jednośladem bezpiecznie do celu".  Chcemy zwrócić uwagę użytkownikom motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań.
Celem akcji Jednośladem bezpiecznie do celu jest przede wszystkim:
- przypominanie i uświadamianie motocyklistom, motorowerzystom i rowerzystom, że niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, w tym niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości czy też nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu to najczęstsze przyczyny wypadków, których sprawcami są użytkownicy jednośladów;
- kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego oraz promowanie dbania o własne bezpieczeństwo na drodze poprzez stosowanie właściwego ubioru chroniącego szczególnie motorowerzystów i motocyklistów, używanie certyfikowanych i dopasowanych kasków, jak również elementów odblaskowych;
- wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.
W minionym roku na Lubelszczyźnie 93 motocyklistów uczestniczyło w wypadkach drogowych.  8 kierujących motocyklami poniosło śmierć, a 80 doznało obrażeń. Rannych został również 6 pasażerów motocykli. Sami motocykliści byli sprawcami 43 wypadków. Motocykliści będący pod wpływem alkoholu spowodowali 8 wypadków.   Główną przyczyną wypadków, do których doszło z winy motocyklistów było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Najwięcej wypadków spowodowali kierujący motocyklami w przedziale wiekowym: 18-24 lata – 11.
W 2017 roku rowerzyści uczestniczyli w 161 wypadkach drogowych, w wyniku, których 15 z nich poniosło śmierć, a 137 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 72 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 8 wypadków. Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów było: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.  

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz