krasnobrod.tv

Czterech laureatów konkursu Laur Konserwatorski 2018

dodano: 24 kwietnia 2018, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

W murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagrody „Laur Konserwatorski 2018”. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski.

Celem konkursu organizowanego od 1999 roku jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie mu świetności; promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku, adaptacji i dbałości o właściwe jego utrzymanie i zagospodarowanie, a także uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów – gospodarzy zabytków.
W tym roku Laur otrzymali: Parafia Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach za kompleksowy remont i konserwację cerkwi w Sławatyczach; Witold Matacz za kompleksowy remont i konserwację dworu „na Bernatówce” w miejscowości Dys; Spółka z o.o. „Arche” reprezentowana przez Władysława Grochowskiego za kompleksowy remont i konserwację oficyn w zespole zamkowym w Janowie Podlaskim; Krystyna Stańczyk i Eliza Kopeć za kompleksowy remont i konserwację dworu w założeniu dworsko-parkowym w Udryczach.
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na jakość wykonanych prac i wysiłek, który włożyli nagrodzeni Laurem. – Jestem przekonany, że w wielu przypadkach to, co zrobiliście państwo, jest jeszcze mocniejsze niż to, co było na początku. Przywracacie państwo przeszłość teraźniejszości. To ogromna praca i zaangażowanie. Widziałem jakie państwo na to wszystko przeznaczyliście środki własne. To wszystko jest dla nas, dla przyszłych pokoleń, aby zanurzali się w historii, która stanowi o naszym jutrze. Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej. Za kołami to wieś. Nie jakieś tam coś, gdzieś. Gdzie nigdy ludzie nie bywali – pisał Norwid. Tam ludzie bywali, ci ludzie tworzyli naszą historię, naszą kulturę, ówczesną teraźniejszość z tej perspektywy dzisiejszej historii i naszą przyszłość – zakończył wojewoda Czarnek.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz